С Е П Т І М А
 
 
 
tags
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Про майстерню
 • Головна сторінка
 • Новини
 • Контакти
 
Портфоліо
 • Містобудування
 • Громадські споруди
 • Житлові будинки
 • Дизайн інтер'єрів
 • Конкурсні проекти
 
Послуги і ціни
 • Проектування будівель
 • Дизайн інтер'єрів
 • Декорування приміщень
 • Фірмовий стиль
 • Консультаційні послуги
 
Співробітництво
 • Клієнти і партнери
 • Нагороди
 • Каталог
 
Статті
 • Про проекти майстерні в пресі
 • Публікації співробітників
 
Дослідження
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
rus
 
ukr
eng
 

Особливості архітектурного проектування будівель бібліотек для читачів з вадами зору


текст: Кирилл Комаров. Українська Академія Мистецтва: Дослідницькі та науково-методичні праці, Київ-2009, Випуск 16. С. 344-354.

На початку ХХ ст. авторка багатовекторного дослідження, присвяченого громадським бібліотекам в Америці, О.Чарнолуська так характеризувала виникнення нового типу бібліотек – призначених для користувачів з вадами зору: "...у спеціальній бібліотечній пресі починають з’являтись деякі відомості про особливі відділення для сліпих в громадських бібліотеках і навіть про самостійні бібліотеки, але цих останніх так мало, що їх можна перелічити на пальцях” [2]. За останнє століття кількість таких бібліотек зросла у багато разів, сьогодні їх засновують у всіх містах з відносно великою концентрацією мешканців, котрі мають зорові вади.
 
Роль спеціалізованих бібліотек у житті сліпих важко переоцінити. За відсутності у місті інших спеціалізованих дозвільно-освітніх організацій така бібліотека може відігравати чи не основну роль у загальноміській інфраструктурі установ для мешканців з вадами зору, адже функції спеціалізованої бібліотеки набагато ширші порівняно із практикованими у бібліотеках загального призначення.
 
Принциповим чинником серед тих, що зумовлюють особливості архітектурного проектування будівель спеціалізованих бібліотек, є неможливість цільового суб’єкта орієнтуватися в системі приміщень за допомогою зору. Отож при проектуванні спеціальзованих споруд недоцільно використовувати традиційні методи організації їх внутрішнього простору.

Реалізовані архітектурні проекти спеціалізованих бібліотек

Цілісних фундаментальних праць, присвячених принципам архітектурного проектування будівель бібліотек для людей з вадами зору, сьогодні не існує. Ця тема певною мірою розглядається як один з аспектів у деяких публікаціях, присвячених громадським бібліотекам різного профілю. Так, у дослідженні О. Чарнолуської „Громадські бібліотеки в Америці” [2] дається коротка характеристика читальних залів для незрячих у Вашингтонській, Чікагській, Нью-Йоркській та Бостонській бібліотеках. Але названа праця була опублікована в 1911 році, тож її матеріали на сьогодні є застарілими.
 
Чимало інформації можна знайти в англомовній літературі. У працях Пола Геєра (Paul Heyer) “Американська архітектура. Ідеї та ідеології кінця ХХ ст.” (American Architecture: Ideas and Ideologies in the Late Twentieth Century) [5] та Деніса Шарпа (Dennis Sharp) “Архітектура ХХ ст.: наочна історія” (Twentieth-century architecture: a visual history) [8] наводяться короткі описи споруди Регіональної бібліотеки для сліпих та людей з фізичними вадами штату Іллінойс (США). Дещо докладнішу інформацію з окремих аспектів розглядуваної теми можна знайти на сайтах електронних видань “Чікаго Рідер” (Chiсago Reader) [9] та „Тижнева порція архітектури” (A weekly doze of architecture) [10].
 
Досить розгорнута критична стаття Пола Голдбергера (Paul Goldberger), присвячена споруді Регіональної бібліотеки штату Іллінойс, опублікована в газеті „Окала Стар-Баннер” (Ocala Star-Banner) від 23 серпня 1978 р. [4]. У статті подано аналіз як містобудівного, так і об’ємно-просторового вирішення будівлі характеризується місце розташування об’єкта в структурі всього міста, наводиться характеристика ділянки проектування та її найближчого довкілля, розглядаються чинники, що впливали на вибір методів організації внутрішнього простору та створення зовнішнього образу споруди. Відсутня у публікації інформація про влаштування для незрячих відвідувачів бібліотеки підходів до будівлі від зупинок громадського транспорту та стоянок автомобілів. Особливості кольорового вирішення фасадів та інтер’єрів споруди висвітлені у монографії Тома Портера (Tom Porter) „Колір в архітектурі” (Architectural Colour) [6].
 
Коротка інформація про ділянку проектування та основні архітектурні рішення споруди бібліотеки для сліпих та інвалідів зору Єврейського Інституту Брайля в Нью Йорку (США) міститься у статті Аарона Севарда (Aaron Seward) „Перебільшення. Проект бібліотеки для сліпих від архітектурної майстерні‘Фінк&Платт Архітектз’” (Sounding Off. Fink & Platt Architects design a library for the blind) [7].
 
На офіційному сайті архітектурної майстерні „Аєрз Сент Гросс” (Ayers Saint Gross) [11] розміщено анотацію до їхнього проекту споруди Державної бібліотеки для сліпих та інвалідів зору штату Меріленд (США).

Сучасні принципи архітектурного вирішення шкіл для дітей з вадами зору
Особливості архітектурних вирішень реабілітаційних центрів для незрячих
Особливості архітектурного планування житлового середовища для людей з вадами зору
Становлення і розвиток творчої концепції групи Аркігрем
Портретний живопис І.Є. Рєпіна
Мозаїки Равени
Дизайн інтер’єру незорового сприйняття
Творчість Мікеланжело Буонарроті
Ренесансна архітектура Львова
Формування простору незорового сприйняття
Техніки авторської та естампної графіки
Архітектура будівель храмів Давньої Греції
Архітектура єгипетських храмів доби Нового царства
Архітектура поза зоровими образами
Особливості архітектурного проектування будівель бібліотек для читачів з вадами зору
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
© Архітектурна майстерня «Септіма». Київ, вул. Госпітальна, 12.
 
 
  Rambler's Top100